×
×

Program Cabinet

     GARDEN STATE COUNCIL, BSA

PROGRAM CABINET

PHILOSOPHY/CONSIDERATIONS

Concepts behind the structure for Council Program Cabinet:

All actions of the Program Cabinet are based upon “critical mass” or “scope of impact” - Council assists with resources, support, promotion, quality control and JTE

 Critical Mass = number of participants and number/quality of staff/trainers

Concepts/Ideas/Needs identified at the district level and initially addressed there; where critical mass cannot be met, the Program Cabinet will assist in the development of the program and its expansion.  When a program or event is of council-wide impact the Committees of the Program Cabinet may carry out the event or program.

Chairperson(s) oversees Committee(s) and work with the advice and consent of the VP Program and Staff Advisor

Training Committee:

Assistant Chairs: along program lines  (Cub, Scouting/Varsity, Venturing/Exploring)

Program/Function Coordinators as required – coordinate/oversee major Council training events (ITOLS/OWL, Pow Wow, Trainers EDGE, Wood Badge, NYLT, etc.)

District Training Chairs-at least five (one per district) are responsible for training at district level and promoting Council Committee events.  Set up their committee as needed.

Training Committee will support and coordinate training across and among the Districts based upon critical masses.

Activities Committee:

The Committee Chair will work with their counter parts in each district

Plan and coordinate Council-wide activates including council camporees and multi-district events. Council and District events will be alternated in the spring and fall.

Assist with planning, coordination and execution of District events including camporees.

Activities include Jamboree preparation as well as special events, e.g.: awards dinners - adding and reducing event coordinators as required.

Advancement Committee:

Committee Chair and Assistant Chairs will work with District Advancement Chairs and District Eagle Program Coordinators as well as Council Cub Scout, Boy Scout and Venture Program Advancement Coordinators insure that the Council Advancement Program meet the needs of the Youth of the Council and addressing the Advancement provisions of the JTE standard serving as quality control.

Will oversee the Eagle Scout Program and related events insuring coordination among the districts and quality control.

Committee will assist in the coordination, quality and completeness of the Advancement Program from the unit to the district to the council

As units and Districts identify needs, the committee will assist in the coordination and planning of programs to address need’ i.e. Scout College

Committee wilt advertise advancement actives and opportunities across the council

PROGRAM CABINET

VP- Programs, GSC                                     William “Corky” Lowe        lowewc@comcast.net           

GSC Program Director                                Christopher Collins               clcollins@bsamail.org          

Training Committee

Chair                                                        Robert Bardsley        rbardsley2011@gmail.com                                                                                                             

Assistant Chair – Cub Scouting             Dave Lyons                davethecommish@gmail.com

POW WOW Coordinator             Patricia Leth              pat@leth.org                                     

Assistant Chair – Boy Scouting             Edward Van Hise      biged08@comcast.net                      

Assistant Chair- Venturing                    Dawn Fowler             dawnfowler_56@hotmail.com        

Coordinator Wood Badge                      Marie Snyder             pen56guin@verizon.net                   

      Current WB Course Director          Jim Reynolds             scouterjim@comcast.net                  

Coordinator NYLT                                   Gery Kern                 gjkern@verizon.net                         

                                                                  Dawn Fowler             dawnfowler_56@hotmail.com        

                                                                  Jim Roberts               jrobe1933@comcast.net                              

                                                                  Allen Thorpe             althorpe1@verizon.net                    

Coordinator ITOLS                                          

Coordinator Train-the-Trainer                Steve Leth                  steve@leth.org                                  

(Fundamentals of Training)

University of Scouting                              Anne Manieri                        annecm@comcast.net                      

                                                                  Dana Trefz                wtrefz@verizon.net                                     

Philmont Training Center

Ambassador                                             Dave Lyons                davethecommish@gmail.com

Summit Training Center                        William “Corky” Lowe        lowewc@comcast.net           

Ambassador        

Order of the Arrow                                        Allen Thorpe             althorpe1@verizon.net                      

                                                                        Xavier Tarr               Xavier.tarr@comcast.net

                                                                        Lars Osterlind           Lars.osterlind@verizon.net                                                            

Venturing Officers Association                    William Sheaffer       wes0629@comcast.net                     

            Advisor                                               Martha Osburn-Henry  mosburnhenry@comcast.net     

            Advisor                                   `           Earle Sheaffer           sheafferjr@comcast.net                   

            Advisor                                               Dawn Fowler             dawnfowler_56@hotmail.com                   

Advancement Committee

Chair                                                        Clayton “Skip” Dane  dane08053@comcast.net               

GSC Dean of Merit Badges                      Ronald Dresslove      rondress@verizon.net

Cub Scout Advancement Coordinator             Denise Blain               dmblain@yahoo.com

Cub Scout Advancement Coordinator             Mark Diienno            junkmn1@yahoo.com                      

Venturing Advancement Coordinator

Venturing Summit Program Coordinator

Eagle Scout Coordinator                        Bob Feldman             bobf@westernoverseas.com            

Life to Eagle Program Coordinator      George Shute             gwshute@comcast.net                      

 Activities Committee

Chair                                                        Philip Snyder             psnyder.gscbsa@verizon.net           

Duty to God Scouting Committee          Joe Brennan              jpbrenfsa@verizon.net                    

Philmont Contingent Coordinator        Scott Bickart

Assistant Activities Coordinator            Rex van Veldhuisen  orangeone64@verivon.net               

District Activities

Old Colony                                               Thom Shoop              tshoop@verizon.net                         

White Horse                                             Philip Snyder             psnyder.gscbsa@verizon.net             

 

November 2014